Az ÜSZTÜRÜ zenekar Temerinben!
A Szirmai Károly MME szervezésében az idén is megtartják a Középiskolások Népművészeti Vetélkedőjét, ezúttal a becsei KMV 50-éves jubileumának jegyében. A vetélkedőre 2017. április 7-én pénteken délután kerül sor a színházteremben, a belépés díjtalan. A középiskolás népi énekes-,táncos- és hangszerszólistákat, valamint együtteseket háromtagú zsüri értékeli és díjazza, Szabó Annamária, Kis Zselykó és Kelemen Zsolt személyében. Kísér a Fokos zenekar.
A versenyprogram után, 19 órától bemutatkozik az erdélyi származású, Magyarországon működő Üsztürü zenekar egy pár táncos kiséretében. A koncertre a belépődíj 200 dinár. Este 21 óra után az Első Helyi Közösség nagytermében hajnalig tartó Táncház-ban vehetnek részt a fiatalok és az érdeklődők.
Az Üsztürü zenekar
Üsztürünek nevezik Székelyföldön azt a földbe szúrt ágaskarót, melyre a szárítandó szénát rárakják. A kiváló erdélyi együttes 1992-ben alakult Kolozsváron, ahol Major Levente prímás és a korondi származású Szász testvérek, József és Lőrinc kezdtek együtt muzsikálni. A zenekar hosszú évekig a sepsiszentgyörgyi Háromszék Együttesnél volt alkalmazásban, itt csatlakozott hozzájuk a marosvásárhelyi Moldován István hegedűs és Demeter Erika énekes is. A táncegyüttes kíséretén kívül rendszeresen muzsikáltak táncházakban, néptánctáborokban, felléptek Európa számos országában. A zenekar elsősorban Közép-Erdély vonós népzenéjével foglalkozik, Kalotaszeg, Mezőség, Küküllő-mente és Székelyföld autentikus népzenéjének hiteles tolmácsolására törekednek. A stílusos játék elsajátításához elengedhetetlen, hogy azt első kézből olyan idős falusi cigányzenészektől közvetlenül tanulták, mint a kisbácsi Fodor “Neti” Sándor, a palatkai Kodobák vagy a Szászcsávási Banda. Az Üsztürü ars poeticáját maguk fogalmazták meg leghívebben: „pályafutásunk során gyakran találkoztunk olyan erdélyi adatközlőkkel, akiknek köszönhetően egyre jobban elmélyült bennünk a népi kultúra iránti tisztelet, szeretet. Megszerzett élményeink olyan gondolatokat, érzelmeket, hangulatokat ébresztettek bennünk, amelyeket hangszereinkkel szeretnénk kifejezésre juttatni.” Bár az alapítók már évek óta áttelepültek Magyarországra, és a zenélés mellett civil polgári foglalkozásuk is van, mai napig rendszeresen összejárnak és gyakran hallani játékukat egy-egy táncházban. Többször turnéztak Észak-Amerikában is, és négy önálló lemezt készítettek.
2014. augusztus 12.
Üsztürü
Major Levente István – hegedű
Moldován Horváth István – hegedű
Szász József Árpád – cimbalom, kontra
Vajda Mátyás – brácsa, kontra
Szász Lőrinc – nagybőgő
+2 pár táncossal, 3-an a Honvéd Táncegyüttesből: Redő Júlia, Paput Júlia, Tompa Attila, Hajdú Flórián
TÁMOGATÓK:
Miniszterelnökség
Nemzetpolitikai Államtitkárság
Bethlen Gábor Alap
Magyar Nemzeti Tanács
Óbecse Község